Dlaczego warto zamieszkać w Gdańsku Oliwie?

3 kwietnia, 2023

Położona w samym środku Trójmiasta – gdańska dzielnica Oliwa – to jedno z najlepszych miejsc do zamieszkania dla aktywnych osób szukających work&life balance. W Oliwie urok tradycji przeplata się z nowoczesnością, a rozwiązania urbanistyczne harmonijnie współgrają ze skarbami przyrody: Parkiem Oliwskim i Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. To idealne miejsca na spacery z dziećmi, piesze wędrówki czy jogging. Równie bezcenne dla osób aktywnie rozwijających swoje pasje są piękne tereny rekreacyjne Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, z kortami, basenem, bieżnią i całą sportową infrastrukturą.

Położona w samym środku Trójmiasta – gdańska dzielnica Oliwa – to jedno z najlepszych miejsc do zamieszkania dla aktywnych osób szukających work&life balance. W Oliwie urok tradycji przeplata się z nowoczesnością, a rozwiązania urbanistyczne harmonijnie współgrają ze skarbami przyrody: Parkiem Oliwskim i Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. To idealne miejsca na spacery z dziećmi, piesze wędrówki czy jogging. Równie bezcenne dla osób aktywnie rozwijających swoje pasje są piękne tereny rekreacyjne Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, z kortami, basenem, bieżnią i całą sportową infrastrukturą.

Klimatyczna dzielnica z długą historią

Oliwa to jedna z najstarszych i chyba najpiękniejsza dzielnica Gdańska. Pierwsze wzmianki o Oliwie pochodzą z XII wieku. Najpierw była klasztorną wsią Opactwa Cystersów, w XIX wieku otrzymała prawa miejskie, a od 1926 roku jest dzielnicą Gdańska. To właśnie Cystersi, którzy w swą definicję zakonną mieli wpisaną ciężką pracę, przyczynili się do rozwoju Oliwy gdyż byli mistrzami budownictwa i inżynierii.  Klasztory Cystersów były nośnikami nowinek architektonicznych. Choć początki były skromne, w kolejnych wiekach kościół oraz zabudowania klasztorne zmieniały się w imponujące konstrukcje. Archikatedra Oliwska, której smukłe, wysokie wieże są przykładem charakterystycznego dla Cystersów budownictwa jest najdłuższym kościołem w Polsce. Przykładając wagę do architektury, Cystersi dbali również o zabudowania użytkowe. Geometria i harmonia widoczne były nawet w stajniach czy spichlerzach. Zabudowania klasztorne były budowane z cegły lub kamienia. Podobnie mury obronne, których relikty są w Oliwie dobrze zachowane. Ponadto Cystersi wnieśli w Oliwie ponad 20 obiektów przemysłowych: liczne młyny, kuźnice stali i miedzi,  tartaki, wytwórnię drutu. Wiele z nich zachowało się do dziś i stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. Oliwa to też piękna, historyczna architektura mieszkalna: urokliwe wille z drewnianymi werandami, zabytkowe kamienice oraz rezydencje, położone przy brukowanych ulicach, wzdłuż których ciągną się szpalery długowiecznych lip dając wrażenie ładu i piękna. Spacer malowniczymi uliczkami Oliwy to nie lada gratka dla wielbicieli historii i zabytków gdyż pozwala zanurzyć się w urzekający klimat przedwojennego Gdańska.

Nowoczesne centrum biznesu i nauki

Współcześnie Oliwa to też nowoczesne osiedla, które charakteryzują się ponadczasowym, eleganckim designem oraz wieloma udogodnieniami dla mieszkańców. Powstają przyjemne miejsca do zamieszkania i spędzania wolnego czasu, harmonijnie łącząc historyczne korzenie dzielnicy ze współczesnymi potrzebami. Co prawda nic nie zastąpi ducha starej kamienicy – niemniej jednak wygodniej mieszka się w nowoczesnym budynku, z podziemną halą garażową, cichobieżną windą czy przestronnym balkonem.

W ciągu ostatnich kliku lat Oliwa stała się także tętniącym życiem nowoczesnym centrum biznesowym – strzeliste, przeszklone biurowce: Olivia Business Centre, Alchemia czy Arkońska Business Park tworzą kompleksy gdzie swe siedziby ulokowały globalne korporacje, prężnie rozwijające się lokalne przedsiębiorstwa oraz rozkręcające się „start-upy”. Co ciekawe, Oliwa zdaje się być miejscem gdzie wszystko wzajemnie się przeplata i uzupełnia. Wiadomo, że wielki biznes potrzebuje wykształconych kadr, a największa uczelnia w regionie pomorskim:  Uniwersytet Gdański wraz ze swym ogromnym kampusem oliwskim znajduje się tuż obok. Uczelniana infrastruktura czyli nowoczesne  gmachy wydziałów, pracownie i laboratoria, wyposażone w najnowszą aparaturę zapewniają warunki studiowania na miarę XXI wieku.  Architektura biurowców i kampusu choć odmienna od historycznej zabudowy Oliwy – już na stałe wpisała się w oblicze Gdańska, tworząc wizerunek nowoczesnego i otwartego na świat miasta. Tu warto wspomnieć, że z inwestycji ORO można do nich szybko i łatwo dotrzeć: samochodem (5 minut), tramwajem (14 minut), rowerem (8 minut), a nawet pieszo (21 minut).

Świetna komunikacja i infrastruktura

Jeśli chodzi o komunikację – Oliwie nie można nic zarzucić. Aleja Grunwaldzka – główna arteria Trójmiasta przecina dzielnicę i ułatwia poruszane się po mieście. Pętla tramwajowa i autobusowa, dworzec PKP i stacja SKM. Rozbudowana sieć ulic i dróg rowerowych. Łatwy dojazd ulicą Spacerową przez las do trójmiejskiej obwodnicy, która prowadzi na lotnisko lub dalej na autostradę A1. Oliwa to w naszej ocenie złoty środek Trójmiasta, w połowie drogi między centrum Gdańska a centrum Gdyni, a tuż po sąsiedzku leży sopocki kurort. A z ORO w zasadzie wszędzie jest blisko. Praca, sport, zakupy, przychodnie, szkoły, przedszkola, kawiarnie i restauracje – wszystko w zasięgu spaceru.

Naturalne tereny zielone

Niemal 80% powierzchni dzielnicy to tereny zielone, w tym Lasy Oliwskie i Gdański Ogród Zoologiczny, który jest jednym z największych ZOO w Polsce. Na obszarze ok. 125 hektarów swój dom znalazły zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Są tu nawet populacje, które na wolności już w zasadzie nie istnieją gdyż wyniszczeniu uległo ich naturalne środowisko. Choć osobiście nie jestem zwolenniczką ogrodów zoologicznych, muszę przyznać, że oliwskie ZOO z racji swego naturalnego położenia w zielonej otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to przyjemne miejsce na spacer i wspólne spędzenie czasu z dziećmi. Wycieczkę do ZOO można połączyć z wizytą na pobliskim „Pachołku”, czyli wzgórzu wznoszącym się na ponad 100 metrów nad Oliwą, z którego stalowej wieży można podziwiać wspaniały widok na całą okolicę i Zatokę Gdańską.

Work & life balance

Oliwa zdaje się być idealnym miejscem do życia. Dlatego właśnie tu ulokowaliśmy ORO – nowoczesny apartamentowiec, który cechuje współczesność, prostota i minimalizm. Elegancka biel, przełamana szarością i grafitem na najwyższych kondygnacjach. Prosta bryła, wielkie okna, przeszklone loggie i balkony. Tu  można żyć w harmonii z otaczającą przyrodą. W złotym środku miasta, a jednocześnie w zacisznej i zielonej okolicy. Bezpiecznie i wygodnie, o krok od centrum biznesowego, naukowego, sportowego i rozrywkowego.  ORO w Oliwie – tu chce się żyć pełną piersią!