Lago Alto

Zatoń w kojącej zieleni. Spójrz na błękitną taflę jeziora. Odetchnij pełną piersią i poczuj się jak w domu…  W domu Twoich marzeń… Z dala od wielkomiejskiego gwaru, w sąsiedztwie natury, a jednocześnie blisko centrum. To Lago Alto – kameralne osiedle, które powstanie nad Jeziorem Wysockim w Gdańsku Osowej. 

Jezioro Wysockie to urokliwy akwen położony na pograniczu Gdańska. Przez jego środek przebiega granica między miastem Gdańsk a gminą Żukowo. Zatem wschodni brzeg jeziora znajduje się w granicach administracyjnych miasta Gdańska, a zachodni gminy Żukowo. Granica nawiązuje do historycznego podziału – wówczas połowa zbiornika należała do opatów oliwskich, a część po stronie chwaszczyńskiej do biskupów włocławskich. Przez wiele stuleci jezioro określano jako Wittstocker See – od osady Wittstock, czyli Wysokiej – obecnie to część dzielnicy Osowa.

Rynnowy kształt i wysoko zarysowane brzegi wskazują na polodowcowe pochodzenie jeziora. Brzegi jeziora porastają gęste szuwary z m.in. manną wodną, pałką szerokolistną, wąkrotą zwyczajną czy szalejem jadowitym. W Jeziorze Wysockim występują leszcze, liny i płocie, rzadziej karpie, szczupaki i okonie dlatego też od lata prężnie działa tu Stanica Polskiego Związku Wędkarskiego. Warto zaznaczyć, że Jezioro Wysockie często bywa mylone z sąsiednim Jeziorem Osowskim, które położone jest dalej od dzisiejszej Osowy niż Jezioro Wysockie.

FacebookYoutube